Müfsit Ne Demek? Müfsit Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen günlerde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gitti. Toplantıda konuşan Şimşek, “Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” dedi. Türkiye’de yaşayanlar için Bakan Şimşek’in ‘yerel halk’ ifadesi kullanması büyük tepki çekti.

DEVLET BAHÇELİ’DEN TEPKİ: MÜFSİT ZİHNİYET

‘Yerel halk’ ifadesine bir tepkide MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli bugün yaptığı açıklamada “Türk milletini “yerel halk” ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın ardından ‘müsfit’ kelimesinin ne demek olduğu merak edilmeye başlandı. Peki müfsit ne demek? Müfsit nedir?

MÜFSİT NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu’na göre ‘müfsit’ kelimesi bir şeyin olmasını engelleyen ya da mevcut bir şeyi bozan kişi demektir. Müfsit kelimesinin eş anlamlı sözcükleri ise şöyle:

Fesat, Fitneci, Bozguncu, Hain, Ara bozucu, Nifakçı

BAKANLIKTAN ‘YEREL HALK’ İFADESİNE DAİR AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mehmet Şimşek’in ABD’de ‘locals’ kelimesini kullanmasına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada terimin ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanıldığı belirtirken “Locals kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir