Kongo’da 42 kişinin öldüğü saldırıda ‘IŞİD bağlantısı’ iddiası

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki North Kivu vilayetindeki bir köye saldırı düzenlendi. İki yerel yetkili, bugün yaptıkları açıklamada, dün Mayikengo köyüne düzenlenen saldırıda en az 42 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Kongo ordusundan bir sözcü, saldırıyı doğruladı ancak konuyla ilgili daha sonra bir açıklama yapılacağını söyledi. Bu hafta başında, aynı vilayetteki başka köylere de saldırılar düzenlenmiş, en az 80 kişi hayatını kaybetmişti.

‘ÖNCE KÖY PAZARINDA TOPLANMALARINI İSTEDİLER, SONRA SALDIRDILAR’

Lubero yöneticisi Alain Kiwewa, perşembe sabahı itibarıyla ölü sayısının 20 ila 30 arasında olduğunun rapor edildiğini, ancak bu rakamın geçici olduğunu, can kaybının artmasının beklendiğini kaydetti. Kiwewa, köye yönelik saldırıdan, Ugandalı ayaklanması olarak başlayan ancak yaklaşık 30 yıldır Kongo’nun doğusundaki ormanlarda faaliyetlerini sürdüren, IŞİD’le bağlantılı Müttefik Demokratik Güçler (ADF) isimli grubu sorumlu tuttu.

Bir başka yerel yetkili Macaire Sivikunula da Reuters’a yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybeden 25 kişinin arasında altı kadının da olduğu bilgisini paylaştı. Sivikunula da saldırıdan ADF’yi sorumlu tuttu. Sivikunula, daha sonra köy pazarına giden yolda 17 cesedin daha bulunduğu bilgisini verdi. Böylece toplam can kaybı en az 42’ye yükseldi.

Sivikunula’nın paylaştığı bilgilere göre, saldırganlar halktan önce pazar yerinde bir toplantı için bir araya gelmelerini istemiş, ardından kalabalığa ateşli silahlar ve palalar ile saldırmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir